Centrum Kultury w Sycowie

WERNISAŻ WYSTAWY O KSIĘDZU ALEKSANDRZE ZIENKIEWICZU

WERNISAŻ WYSTAWY O KSIĘDZU ALEKSANDRZE ZIENKIEWICZU 11 stycznia 2020 roku miało miejsce otwarcie wystawy „Sługa Boży. Ksiądz Aleksander Zienkiewicz 1910-1995. Duchowy testament”. Inicjatorem wydarzenia było Towarzystwo Świętego Marka w Sycowie. Ekspozycja ukazuje postać niezwykłego człowieka, który w latach 1946-1947 odbywał posługę w Kościele Rzymskokatolickim pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła i uczył młodzież w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusz Kościuszki . Aleksander Zienkiewicz na kartach historii zapisał się jako sługa boży- oddany kapłan, który odegrał przełomowa rolę w kształtowaniu głębokiej postawy religijnej w wielu pokoleniach. 20 listopada 201 r. rozpoczął się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego.
Licznie zgromadzonych gości powitała dyrektor Centrum Kultury w Sycowie Pani Paulina Syposz-Ciemny a Agnieszka Kuświk-Jasień z Muzeum Regionalnego poprosiła gości o zabranie głosu. Swoją obecnością wernisaż uświetnili europoseł Beata Kempa, burmistrz Miasta i Gminy Syców Dariusz Maniak, ksiądz prałat Mirosław Drzewiecki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie Robert Dziergwa wraz z radnymi, dr Stanisław Bogacewicz z IPN Wrocław , współautor wystawy, Stanisław Kozłowski- prezes Towarzystwa Świętego Marka, Aleksandra Hołubecka –Zielnica- honorowa obywatelka miasta, Joanna Lubiniecka- wychowanka księdza Zienkiewicza. Po oficjalnych przemówieniach, które między innymi przybliżyły postać sługi bożego zgromadzeni goście obejrzeli film „Sługa Boży ks. Aleksander „Wujek” Zienkiewicz” przedstawiający dzieje księdza począwszy od jego narodzin na kresach, aż po duszpasterski okres działalności pod „czwórką”. W filmie wykorzystano archiwalne wypowiedzi oraz fotografie księdza Zienkiewicza, o „Wujku” opowiadają też jego wychowankowie. Kolejnym punktem sobotniej uroczystości było zwiedzanie wystawy w Muzeum Regionalnym i oglądanie pamiątek i dokumentów z czasów, kiedy ksiądz Aleksander przebywał w Sycowie. Wystawa potrwa do końca stycznia. Serdecznie zapraszamy.
Fotografia: Syców- oficjalny profil miasta
Wróć do listy aktualności

Ostatnio w radio

Dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem), bez zmian ustawień w zakresie prywatności, oznacza:

  • wyrażenie zgody na przetwarzanie podanych przez Panią/Pana danych osobowych przez Dyrektor Centrum Kultury, ul. Kościelna 16, 56-500 Syców, operatora sklepu www.cksycow.pl, w zakresie i na warunkach opisanych w dostępnej tu: RODO
  • wyrażenie zgody na korzystanie przez nas z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Pełna informacja w tym zakresie jest dostępna w zakładce: Polityka prywatności

Podanie informacji jest dobrowolne, a każda z wyżej wymienionych zgód może być odwołana w każdym czasie.