Centrum Kultury w Sycowie

Otwarcie Muzeum Regionalnego w Sycowie

Syców ma muzeum, którego nie powstydziłby się sam Kraków! Wyremontowane Muzeum Regionalne w Sycowie już otwarte! 23 października o godzinie 14:00 uroczystego otwarcia obiektu dokonali: Burmistrz Miasta i Gminy Syców Sławomir Kapica, Przewodniczący Rady Miejskiej Bolesław Moniuszko, Dyrektor Centrum Kultury w Sycowie Paulina Syposz- Ciemny oraz Kierownik Muzeum Regionalnego Agnieszka Kuświk- Jasień.

Otwarcie Muzeum Regionalnego w Sycowie
Realizacja remontu Muzeum Regionalnego w Sycowie była możliwa dzięki wykorzystaniu środków Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie finansowane było w ramach przyznania pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413: „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju na operację pod tytułem : Zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców gminy Syców – modernizacja pomieszczeń Muzeum Regionalnego w Sycowie za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Dobra Widawa”. Całość inwestycji kosztowała 99 997 złotych z czego zrefundowano ze środków unijnych 50 000 zł. W ramach oddzielnych działań ze wsparciem Burmistrza Miasta i Gminy Syców oraz Rady Miejskiej udało się wymienić okna w budynku.

Sycowskie Muzeum Regionalne uzyskało nowy niezwykle atrakcyjny i profesjonalny wygląd sal ekspozycyjnych. W pierwszej Sali zwiedzający będą mogli zapoznać się z ekspozycją dotyczącą historii naszego miasta i najbliższej okolicy. Swój wygląd zmieniła Izba Regionalna, w której zgromadzone przedmioty zostały ułożone tematycznie, co niezwykle ułatwi prowadzenie lekcji muzealnych dla najmłodszych mieszkańców z terenu miasta i gminy Syców. Pozostałe dwie sale, które zyskały nowoczesne oświetlenie ekspozycyjne będą miejscem organizacji wystaw czasowych o różnorodnej tematyce, które zawsze cieszą się niezmiennym zainteresowaniem mieszkańców.   

Nowa aranżacja pomieszczeń wzbudziła zachwyt i podziw zaproszonych na otwarcie muzeum gości, wśród których nie mogło zabraknąć Honorowej Obywatelki Miasta Syców, badaczki p. Aleksandry Hołubeckiej-Zielnicy, która pogratulowała wspaniałego obiektu oraz ucieszyła zebranych informacją o otrzymaniu Medalu Zygmunta Glogera, który przyznawany jest twórcom i badaczom kultury, a także tym, którzy działają niekonwencjonalnie i bezinteresownie w swoich środowiskach, wpływają twórczo i pobudzająco na „małe ojczyzny”.

Spotkanie było również wspaniałą okazją do przekazania w depozyt Muzeum Regionalnemu okolicznościowej kartki z okazji 25-lecia pracy Józefa Franzkowskiego. Zabytek ten na ręce kierownika p. Agnieszki Kuświk-Jasień wręczył prezes Towarzystwa Św. Marka p. Stanisław Kozłowski. Eksponat po przejściu renowacji cieszyć będzie wszystkich zwiedzających muzeum.  

Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć odrestaurowany obiekt, zapraszamy serdecznie! Muzeum Regionalne w Sycowie otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30, wyjątkiem jest wtorek, kiedy można zwiedzać wystawione eksponaty w godzinach od 10:00 do 18:00.

Tytuł: Otwarcie-Muzeum-RegionalnegoWróć do listy aktualności

Ostatnio w radio

Dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem), bez zmian ustawień w zakresie prywatności, oznacza:

  • wyrażenie zgody na przetwarzanie podanych przez Panią/Pana danych osobowych przez Dyrektor Centrum Kultury, ul. Kościelna 16, 56-500 Syców, operatora sklepu www.cksycow.pl, w zakresie i na warunkach opisanych w dostępnej tu: RODO
  • wyrażenie zgody na korzystanie przez nas z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Pełna informacja w tym zakresie jest dostępna w zakładce: Polityka prywatności

Podanie informacji jest dobrowolne, a każda z wyżej wymienionych zgód może być odwołana w każdym czasie.