Centrum Kultury w Sycowie

Święto plonów w Biskupicach

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 24 sierpnia w Biskupicach. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury w Sycowie, Urząd Miasta i Gminy Syców oraz rada sołecka Biskupic. Dożynki, Święto Plonów, Wieńce – ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych rozpoczęło się od korowodu dożynkowego oraz uroczystej mszy świętej dziękczynnej w intencji rolników oraz mieszkańców Miasta i Gminy Syców, celebrowanej przez księdza Piotra Wesołowskiego, proboszcza z Drołtowic.

Święto plonów w Biskupicach

Następnie starości dożynek przekazali bochen chleba na ręce burmistrza Miasta i Gminy Syców. Jak co roku dożynkowy chleb otrzymali sołtysi obecni na wydarzeniu. Starostami ludowego święta byli: Maria Ratajczak oraz Sławomir Miedzieński.

Po części oficjalnej dożynek obecni mogli próbować biesiadnych dań przygotowanych przez mieszkańców Biskupic oraz rady sołeckie uczestniczące w dożynkach. Na scenie zaprezentowali się Sycowiacy, Zawadiacy, Milena Dyla, Agnieszka Perużyńska, Galina Ganiszewska. Gwiazdą wieczoru był zespół Daj To Głośniej.

Podczas dożynek wyłoniono najładniejszy wieniec dożynkowy. Wygrało sołectwo Biskupice. Tak zadecydowała komisja konkursowa, w skład której weszli: Marcin Marciniak (ustalony na dożynkach jako przewodniczący komisji), Kazimierz Mieszała, Zenon Staniewicz, Mieczysław Troska. Oceniano: wrażenia ogólne, staranność wykonania, naturalność użytych materiałów, pracochłonność. Na podsumowaniu konkursu radny Kazimierz Mieszała poinformował, że w przyszłym roku wieńce nie będą podpisane nazwą miejscowości, by wybór nie był sugestywny. Jednak w tym roku rzeczywiście wieniec Biskupic był imponujący. Sołtys Dariusz Kosmala odebrał z rąk burmistrza Dariusz Maniaka w nagrodę bon o wartości 1000 zł. Trzeba przyznać, że pozostałe wieńce również robiły ogromne wrażenie, a uczestnicy zabawy chętnie fotografowali się przy tych małych dziełach ludowej sztuki.

Integracja obecnych sołtysów sprawiała, że podczas dożynek zorganizowano zabawy: skoku w workach, rzut gumiakiem do wiadra, limbo oraz taniec z hula-hop. Zwieńczeniem soleckich konkurencji były tańce integracyjne z obecnymi na dożynkach.

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne na portalu Gazety Sycowskiej (partnera medialnego dożynek) 

Wróć do listy aktualności

Ostatnio w radio

Dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem), bez zmian ustawień w zakresie prywatności, oznacza:

  • wyrażenie zgody na przetwarzanie podanych przez Panią/Pana danych osobowych przez Dyrektor Centrum Kultury, ul. Kościelna 16, 56-500 Syców, operatora sklepu www.cksycow.pl, w zakresie i na warunkach opisanych w dostępnej tu: RODO
  • wyrażenie zgody na korzystanie przez nas z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Pełna informacja w tym zakresie jest dostępna w zakładce: Polityka prywatności

Podanie informacji jest dobrowolne, a każda z wyżej wymienionych zgód może być odwołana w każdym czasie.