Centrum Kultury w Sycowie

Mamy Niepodległą

Syców świętował stulecie Niepodległej na kilka dni przed 11 Listopada Narodowym Świętem Niepodległości. Pięknym zwyczajem stal się program artystyczny przygotowany przez Publiczne Przedszkole nr 1 im. Koszałka Opałka. W budynku Domu Kultury w Sycowie w godzinach popołudniowych 9 listopada podopieczni przedszkola przedstawili patriotyczne piosenki, wiersze i tańce związane z Polską. Braw i gratulacji dla występujących dzieci nie było końca! Program „Kraj nasz piękny” jest autorskim programem Publicznego Przedszkola im. Koszałka Opałka i stał się stałym punktem obchodów listopadowych uroczystości  patriotycznych.

Mamy Niepodległą

Tytuł: Mamy Niepodległą!


Sobotnie obchody rozpoczęto nadaniem rondu u zbiegu ulic Oleśnickiej, Kolejowej i Wrocławskiej oficjalnej nazwy Ronda 100-lecia Niepodległości. W uroczystościach tych uczestniczyła delegacja z Malsch – zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta partnerskiego z burmistrzem Elmarem Himmelem i Honorowym Obywatelem Sycowa Kurtem Heinzlerem.  Obecni byli sycowscy strzelcy, piłsudczycy oraz zaproszeni goście. Podczas uroczystości do obecnych przemówili: burmistrz MiG Syców Sławomir Kapica i burmistrz miasta partnerskiego Malsch. Następnie nastąpiło poświęcenie ronda przez proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie Sławomira Borowczyka. Zwieńczeniem spotkania było symboliczne przecięcie wstęgi otwierającej tablice nazwy ronda oraz klonu ufundowanego przez gości z Niemiec.

Tego dnia burmistrzowie z Polski i Niemiec udali się również do Muzeum Regionalnego w Sycowie, gdzie wręczali nagrody laureatom konkursu patriotycznego Polska biało-czerwona. 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Wtedy też odbyło się uroczyste otwarcie pokonkursowej wystawy prac plastycznych. Laureatom wręczono nagrody, każdy uczestnik konkursu dostał dyplom i słodki upominek. Fundatorami nagród było Towarzystwo Miłośników Sycowa i Centrum Kultury w Sycowie.

Kolejne działania miały miejsce w Domu Kultury w Sycowie, gdzie obecnej publiczności zaprezentowali się laureaci Gminnego Festiwalu Piosenki „Śpiewamy Niepodległą”. W dalszej części spotkania w sycowskim ośrodku kultury odbył się koncert zespołu Chilla Quartet.

Cztery klasyczne instrumenty, nowoczesne brzmienia, elektryzujący wokal i nietuzinkowe aranżacje – tak w skrócie można opisać tę część wydarzenia w Domu Kultury w Sycowie. Żeński kwartet smyczkowy tworzą cztery młode, żywiołowe kobiety. Na ich scenie dominuje nowoczesność – dzięki niej pozwoliły słuchaczom poznać na nowo ulubione utwory, ale też pokazać, że współczesna muzyka może brzmieć dobrze również dla konesera klasycznych brzmień.

Niedzielne spotkanie na Placu Wolności w Sycowie zgromadziło tłum mieszkańców Miasta i Gminy Syców, zaproszonych gości, delegacji i sztandarów. Uroczystości 11 Listopada Narodowego Święta Niepodległości miały charakter wzniosły i cieszyły wszystkich obecnych. Syców udowodnił, że jest miastem ludzi wielkiego patriotyzmu. W 2018 świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym ważnym wydarzeniem 11 listopada – Syców przystąpił do ogólnopolskiej akcji Biura Programu „Niepodległa” i współuczestniczył w wyjątkowym śpiewaniu naszego hymnu. Obecni na uroczystościach otrzymali okazjonalne przypinki „Niepodległa” oraz tekst hymnu Polski. Wszyscy wtórowali p. Joannie Nowak w śpiewaniu najważniejszego utworu patriotycznego naszego kraju.

Następnie obecne delegacje Związku  Piłsudczyków Okręg Dolnośląski z siedzibą w Sycowie oraz Związku  Harcerstwa  Polskiego w towarzystwie Burmistrza Miasta i Gminy Syców złożyły  kwiaty pod pamiątkową tablicą  upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego, ważnej ikony odzyskania niepodległości naszego kraju.  W akompaniamencie werbli zebrane delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Poległym w walce o wolność Polski – społeczeństwo Ziemi Sycowskiej”,  po czym wszyscy obecni udali się do kościoła św. Ap. Piotra i Pawła na Mszę św. za Ojczyznę. Proboszcz Sławomir Borowczyk przywołał najbardziej doniosłe dla państwa polskiego momenty historii. Ostatnim punktem wydarzeń 11 listopada było odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać księdza Ignacego Kupca na murach Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Sycowie.

Zdjęcia autorstwa Łukasza Krogulewskiego.

Wróć do listy aktualności

Ostatnio w radio

Dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem), bez zmian ustawień w zakresie prywatności, oznacza:

  • wyrażenie zgody na przetwarzanie podanych przez Panią/Pana danych osobowych przez Dyrektor Centrum Kultury, ul. Kościelna 16, 56-500 Syców, operatora sklepu www.cksycow.pl, w zakresie i na warunkach opisanych w dostępnej tu: RODO
  • wyrażenie zgody na korzystanie przez nas z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Pełna informacja w tym zakresie jest dostępna w zakładce: Polityka prywatności

Podanie informacji jest dobrowolne, a każda z wyżej wymienionych zgód może być odwołana w każdym czasie.